Qartál horoszkópok:
Világesemények esetén használjuk.
Ezeket a mundán képleteket, arra a pillanatra számítjuk ki, amikor a Nap valamely kardinális jel 0°-án tartózkodik.
A Q képletek közül a legfontosabb a a 0°-ra az az a tavaszi nap-éj egyenlőség idejére számítunk ki.
Ez a képlet egész évre érvényes, ha az asc szilárd jegybe kerül.
Ha az asc változó jegyben van a képlet fél évre, szól. Vagyis el kell készíteni az őszi napfordulós horoszkópot a g 0°-ra, ha a Q képlet asc-je kardinális jelbe kerül a képlet csak ¼ -évre érvényes. Tehát mind a négy Quartált figyelembe kell venni az év vizsgálatakór.
A Q képlet számítási menete megegyezik a szolár horoszkópéval. Itt is a Napnak a pontos érkezését keressük másodperc pontossággal.
Kiszámítjuk a A 24 óra alatt megtett útját azon a napon, mikor áthalad a jegy 0°-ik foka felett.
Ez után kiszámítjuk, hogy a kérdéses nap 0-órától a jegy 0 °-ig. mekkora utat tett meg a A.
A további számításhoz proporcionális logaritmusszámításra van szükség, ahol táblázatból kikeressük a 24 órás út logaritmusát, ezután 0 órától a jegyhatárig megtett út logaritmusát és a nagyobb értékből kivonjuk a kisebb értékét. Az így kapott logaritmusalapján a logaritmus táblázatból visszakeressük a Q képlet pontos időpontját.
Mivel az adat grinicsi időben értendő az érvényes számított hely Grinicstől való időbeli távolságával módosítjuk az adatot. Bp. + 1 óra 16 perc.
A házcsúcsokat erre az időpontra számítjuk. A bolygópozíciókat természetesen, minden területhez a kapott grinicsi idő szerint számítjuk.
Ebben az esetben semmi jelentősége a nyári időszámításnak.
A Q képlet értékelése:
A bolygópozíciókat szintén a mundán házak értelmezésében kell vizsgálni. A bolygók helyzete a horizont házakban, egy-egy ország területén a különböző gazdasági, ipari illetve egyéb vonatkozásban érvényesítik hatásukat.
Ha egész évre érvényes a Q képlet a többi, Q horoszkópot segédképletnek használhatjuk, ami megkönnyíti az éven belüli esemény meghatározást, három hónapos szakaszokra.
Az ellentmondások az egész éves képlettel szemben úgy oldhatók fel, hogy csak olyan esemény történhet, amit az alap Q képlet jelez. |