Ptolemaeosz: Tetrabiblos
Áttekintés dr. Szepesi János első magyarnyelvű „Tetrabiblos” kiadása alapján
Ptolemaeosz Klaudiosz isz. 100 körül született. Életének nagy részét Alexandriában töltötte és ott is halt meg 178 táján.
Fő műve a Magale syntaxis vagy Constructio Mathematica, amelyet általában arab nyelven rövidítve Almagest-ként emlegetnek. Ez 13 kötetben mutatja be a Ptolemaeoszi világképet.
Ptolemaeosz sokoldalú tudós volt. Az ő nevéhez fűződik többek között a Cosmographiae libri VIII című antik országismertető, valamint a háromkötetes Elementorium harmonicum, amely az akusztikáról szól. Az ókor egyik leghíresebb csillagásza és matematikusaként ismerik. Az akkori szokásoknak megfelelően jeles művelője volt az asztrológiának is.
Tetrabiblos vagy Quadripartitum című négykötetes művében foglalta össze kora asztrológiai tudományának tanításait, melyet napjaink asztrológusai is e tudomány alapjainak tekintenek. Műve 139 - 161 között készült Alexandriában.
A Tetrabiblost először X. Kasztíliai Alfonz (1252-1282) fordíttatta le arabról spanyolra. Ez volt az első hibákkal teli latin fordítás alapja is.
1484-ben Augsburgi Randolf jelentette meg először latinul.
Ezt követően 1551-ben Bázelben készült róla utánnyomás, míg az első, immár a fordítási hibáktól megtisztított kiadást Camerarius készítette el 1535-ben.
Dr. Szepesi megemlíti, hogy a görög és latin változatot Melanchton 1553-ban szerezte meg és nyomtatta ki, melynek első német fordítását dr. Pfaff Julius Wilhelm készítette el és adta ki az Astrologisches Jahrbuch 1822-23. évi kötetében. 1923-ban könyvben is megjelent Németországban M. Erich Winkel fordításában.
Ptolemaeosz könyve minden kétséget kizáróan meghatározó volt évszázadokon át az asztrológia fejlődésére. Munkájában megkísérelte összefoglalni az előző évszázadok asztrológiai tanításait és a korabeli tudományok eredményeivel támasztotta alá annak megállapításait.
Elődei (Nechepso/Petosiris, Vettius Valens vagy Firmicus Maternicus) műveiből átvette a tapasztalatokkal megalapozott tanításokat, megtisztítva az asztrológiát a vallásos, misztikus kinyilatkoztatásoktól.
Megfogalmazásai korának kultúráját tükrözik, így kifejezései a mai ember számára néha idegenül hatnak, mindez azonban semmit sem von le a mű értékéből. Az előző évszázadok és napjaink asztrológusainak többsége is Ptolemaeosz Tetrabiblosára hivatkozik. |